Dom Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku dla Osób Przewlekle Somatycznie Chorych i Przewlekle Psychicznie Chorych, przeznaczony jest dla 88 osób - kobiet i mężczyzn, w tym dla 65 mieszkańców przewlekle somatycznie chorych i dla 23 przewlekle psychicznie chorych. Do naszego Domu przyjmowane są osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności , nie mogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Opieramy się na pracy wykwalifikowanego i doświadczonego personelu. Dom gwarantuje sumienność i uczciwość realizacji obowiązków wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Jest placówką zapewniającą Mieszkańcom opiekę całodobową oraz zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, opiekuńczych, społecznych i religijnych w formach i zakresie wynikających z indywidualnych potrzeb na poziomie obowiązującego standardu.
Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku wynosi :
- od marca 2025 r. 7.324,22zł
-- od marca 2024 r. 6.614,51zł
- od marca 2023 r. 5.583,55zł
- od marca 2022 r. 4.773,88zł
- od marca 2021 r. 4.461,65zł
- od kwietnia 2020 r. 4.007,47zł
- od marca 2019 r. 3.651,18 zł
- od marca 2018 r. 3.285,93 zł
- od marca 2017 r. 3.124,66 zł
- od marca 2016 r. 3.091,52 zł
Warunki mieszkaniowe
Dom stanowi zespół 3 budynków: pałacowego, głównego i gospodarczego. Budynek i jego otoczenie jest bez barier architektonicznych, dzięki czemu osoby niepełnosprawne mogą swobodnie się przemieszczać. Wewnątrz znajduje się winda 12-osobowa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w system przyzywowo – alarmowy oraz system alarmowo -pożarowy monitorowany i podłączony do Straży Pożarnej. Dodatkowo wyposażony został od końca 2008 r. w kamery monitorujące korytarze budynku. Dom posiada pokoje mieszkalne jedno, dwu i czterosobowe. W nowocześnie wyposażonych a zarazem przytulnych pokojach dziennego pobytu Mieszkańcy spędzają wolny czas czytając prasę, książki, oglądając TV. Ponadto Dom wyposażony jest w gabinety zabiegowo – pielęgniarskie, pomieszczenie wzmożonego nadzoru z zamontowaną szybą ekranową, kuchenki pomocnicze na każdej kondygnacji, pralnię, pokój odwiedzin oraz kaplicę, salę rehabilitacyjną, salę terapii zajęciowej,bibliotekę – czytelnię z licznym i bogatym księgozbiorem, stanowiska komputerowe z dostępem do internetu a także przestronną jadalnię, gdzie można zjeść posiłek oraz wesoło spędzić czas podczas organizowanych w niej zabaw taneczno - muzycznych.
Posiłki wydawane są 5 razy dziennie:
Czas wydawania posiłków 2 godziny. Mieszkańcy mają możliwość otrzymania posiłku dodatkowego. Podstawowe produkty: chleb, masło, dżem, napoje są dostępne przez cały dzień w kuchenkach pomocniczych. W jadłospisie staramy się uwzględnić przyzwyczajenia, gusty podopiecznych, o ile jest to możliwe ze względu na stan zdrowia. Zastosowanie mają następujące diety:
- ogólna
- lekkostrawna
- cukrzycowa
- wysokobiałkowa
Sfera usług medyczno – opiekuńczo - rehabilitacyjnych
Związana jest ona ściśle z zakresem obowiązków działu medyczno – opiekuńczo – rehabilitacyjnego. Dominują świadczenia polegające na:
- udzieleniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych
- pielęgnacji
- niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych
Mieszkańcowi umożliwia się ponadto korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w tym konsultacji lekarskich specjalistycznych w poradniach:
- chirurgii naczyniowej
- chirurgicznej
- dermatologicznej
- ortopedycznej
- histopatologicznej
- onkologicznej
- okulistycznej
- urologicznej
- ginekologicznej
- stomatologicznej
- hepatologicznej
- chorób płuc
- endokrynologicznej
- laryngologicznej
Pracownik pierwszego kontaktu
Pracownik Pierwszego Kontaktu jest to osoba wybrana przez Mieszkańca Domu spośród zatrudnionego personelu. Głównym zadaniem Pracownika Pierwszego Kontaktu jest wsparcie Mieszkańca w trudnych sytuacjach oraz ochrona jego prywatności. Seniorzy otoczeni są życzliwą opieką, mają szanse żyć szczęśliwie, bezpiecznie, realizując swoje zainteresowania, talenty i pasje. PPK zawsze służy pomocą i załatwia wszelkie powierzone mu sprawy.
Terapia zajęciowa
Terapia zajęciowa jest jednym z czynników rehabilitacji społecznej i ma na celu włączenie Mieszkańca w normalany nurt życia
Formy terapii zajęciowej prowadzone w DPS:
Kulturoterapia - zajęcia plastyczne tj. malarstwo, rysunek, prace techniczne, modelarstwo, robótki ręczne.
Terapia relaksacyjna – gry, zabawy, konkursy, spacery, wyjazdy, wycieczki do parku, nad jezioro, wyjazdy integracyjne do innych Domów, festyny.
Muzykoterapia - aktywne uczestnictwo polega na: śpiewie, tańcu, rytmice, bierne natomiast na słuchaniu muzyki przez Mieszkańca.
Biblioterapia – wpływ literatury na samopoczucie Mieszkańca za pomocą czynnego udziału , gdzie Mieszkaniec sam dobiera literaturę, bądź biernego,co oznacza słuchanie czytanego głośno tekstu.
Ergoterapia - są to działania polegające na włączeniu Mieszkańca w rozmaite prace na terenie Domu. Ergoterapia jest jedną z najstarszych metod oddziaływania na stan psychiczny i poziom dostosowania społecznego człowieka. Niektórzy Mieszkańcy rzadko uczestniczą w wymienionych wcześniej zajęciach terapeutycznych. Chętnie natomiast angażują się w prace na rzecz Domu. Ta forma aktywności daje im satysfakcję i pozwala na samorealizację.
Rehabilitacja
W gabinecie rehabilitacyjnym znajduje się sprzęt do fizykoterapii, jest to:
- laser LT – 30
- interdynamic ID – 4 C
- stymat S – 210
- lampa sollux
- lampa BIO – V (Bioptron)
- elektrostymulator
- kuchnia parafinowa
- drobinki gimnastyczne
- materac do ćwiczeń
- piłki gimnastyczne
- rotor elektryczny do kończyn górnych
- rower treningowy
- rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych
- parapodium dynamiczne
- UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) Służy do ćwiczeń rehabilitacyjnych indywidualnych , stosujesię w nim podwieszenia częściowe i całkowite. Umożliwia wykonywanie ćwiczeń samowspomaganych, czynnych w odciążeniu.
- kozetka do masażu
- wózki
- balkoniki
- chodziki
- kule łokciowe do nauki chodu.
Przy łóżku chorego wykonuje się ćwiczenia bierne lub czynno - bierne (urazy kręgosłupa, ogólne osłabienie) kończyn górnych i dolnych. Aktywizacja Mieszkańca na odcinkach poprzez proste ćwiczenia z piłką lub innym przyrządem korzystnie wpływa na jego stan zdrowia i samopoczucia
Stałym zainteresowaniem cieszy się gimnastyka zespołowa z elementami aerobiku prowadzona dwa razy w tygodniu przez Panią Justynę i Agnieszkę - techników fizjoterapii. Intensywne zestawy ćwiczeń pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji naszym mieszkańcom
Kapelan
Dom zatrudnia księdza Kapelana, który nie tylko dba o rozwój życia duchowego naszych Mieszkańców, dzięki cotygodniowym nabożeństwom w kaplicy, ale również wspiera ich w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji, a niekiedy pomaga odnaleźć utracony sens.